با وجود انتخاب­های گسترده­ ای که در روشنایی وجود دارد انتخاب یک روشنایی مناسب می­تواند بسیار گیج کننده باشد اما در  ادامه با هدف کاهش نکات مبهم به تعدادی از نکات قابل توجه اشاره خواهیم کرد. .

پیش از هر چیز به کلوین لامپ توجه کنید که بیانگر رنگ نور می ­باشد. تمامی روشنایی­ ها دارای دمای رنگ نور هستند که واحد آن کلوین است بصورتی که کمترین مقدار کلوین ۲۵۰۰ است که دارای طیف قرمز گسترده­ای است و بیشترین آن ۱۸۰۰۰ کلوین است که دارای طیف گسترده ­ای از آبی است.

کلوین ­های پایین دارای رنگ قرمز و نارنجی زیادی هستند و رنگ ماهی­ ها و گیاهان را غیرطبیعی می­ کنند و همچنین کلوین­ های بالا حالتی رنگ پریده به تانک شما م ی­دهند.

به همین دلیل کلوین پیشنهاد شده برای یک آکواریوم گیاهی از نظر ما حدود ۶۵۰۰ الی ۸۰۰۰ کلوین است که رنگ مناسبی به تانک شما خواهد داد با توجه به این نکته که کلوین­های پایین و بالا به تنهایی توانایی فراهم کردن شرایط رشد خوب برای گیاهان را لزوما ندارند و همچنین زیبایی بصری تانک شما را نیز کاهش می­دهند .

شما می­ توانید از ترکیب رنگها نیز استفاده کنید تمامی فلورسنت­ها باید بعد از مدت ۱۲ الی ۱۸ ماه به علت کاهش میزان و کیفیت تابش تعویض شوند که در میزان رشد و کیفیت گیاهان تاثیرگداز  می­باشد .

مدت زمان نوردهی برای یک اکواریوم گیاهی حدود بین۶ الی ۸ ساعت در روز می­باشد مدت زمان نوردهی را با هدف ممانعت از رشد جلبک­ها به بازه­های کوتاهتر، به عنوان مثال دو بازه ۴ ساعته در روز، تقسیم نکنید زیرا این کار مانع رشد جلبک­ها نخواهد شد

طولانی ­تر کردن زمان نوردهی بیش از ۸ ساعت ضروری نیست.

توصیه ما برای اکواریوم تازه راه اندازی شده مدت زمان ۶ ساعت نور دهی در ماه اول، ۷ ساعت در ماه دوم و ۸ ساعت از ماه دوم به بعد است.


نویسنده مطلب hamid
  حراج فوق العاده ماهی در ماهی پت
  تا
  %50
  + ارسال رایگان بالای 150هزارتومان
  تحویل فوری تهران و شهرستان
  بزن بریم!