یک آکواریوم چندزیستی آکواریومی است که از گونه های مختلف ماهی و گیاهان زنده تشکیل شده است و همگی در کنار هم نگهداری می شوند.

در چنین آکواریومی به جای اینکه یک نوع ماهی و گیاه وجود داشته باشد، چندین نوع ماهی از نژاد های مختلف وجود داردیکی از شرایط اصلی در جهت راه اندازی آکواریوم چند زیستی موفق این است که تمام ماهی ها با یکدیگر سازگار بوده و قادر به تحمل شرایط زندگی یکسان بدون نمایش رفتار پرخاشگرانه نسبت به گونه های دیگر باشند.

مهمترین شرط برای این کار داشتن یک آکواریوم بزرگ در ابتدا کار می باشدمعمولا تانکی ۱۱۰ تا ۱۹۰ لیتر میتواند مناسب باشدو باید تمامی لوازم از جمله بخاری و فیلتر و …. در جای مناسب خود قرار گیرنداین کار سبب نگهداری آسان آکواریوم شده و می توانید توجه بیش تری به سایر جنبه های نگهداری آکواریوم چند زیستی نظیر توجه دقیق بر سازگاری ماهی ها و نظارت بر علائم اولیه ی بیماری داشته باشید. از آن جا که در تانک جمعی همه ی ماهی ها با هم زندگی می کنند شیوع بیماری می تواند فاجعه بیافریند.

گیاهان طبیعی آکواریومی به دلیل نقش مهمشان در فراهم کردن محیطی طبیعی برای مخفی شدن گونه های مختلف ماهی سبب آسان تر شدن سازگاری آن ها با محیط شده و استرس آن ها را کم می کند. گونه های مختلفی از ماهیان جمعی وجود دارد که شما می توانید انتخاب کنید و اساساً چند ترکیب وجود دارد که می توانید در نظر داشته باشید.


ماهیان آکواریومی که برای نگهداری درآکواریوم چند زیستی توصیه می شود:

 • کوریدوراس کت فیش: ماهیان کف خوار که در پایین آکواریوم زندگی کرده و ماهیت تهاجمی ندارند.
 • دانیو : ماهیان جان سختی که در عمق کم شنا کرده و در گروه، ماهیان دوستانه ای به نظر می رسند.
 • تترا نئون : یکی دیگر از نمونه های خوب از ماهی های شنا کننده در عمق کم با رنگ بدن آبی و آمیخته شدن سریع با محیط.
 • گوپی : ماهیان کوچک که بهتر است فقط نرهای آن ها را به دلیل رنگ بسیار زیبا انتخاب کنید، چرا که نرها تنوع رنگی بالایی داشته و به رنگ های سبز، قرمز، آبی، زرد و … هستند.
 • لوچ دلقک : ماهی ایده آل تانک های جمعی که معمولاً صلح آمیز است.
ماهی هایی که هنوز به تانک های جمعی تطبیق نیافته اما می توانید با احتیاط از آن ها مراقبت کنید:

 • فرشته ماهی یا انجل: اگرچه از نامشان به نظر می رسد ماهیان صلح جویی باشند ولی در حقیقت به رفتار پرخاشگرانه در زمان جفت گیری معروف هستند. هم چنین آن ها خیلی بزرگ می شوند.
 • گورامی ها : اغلب قلمرو طلب هستند و خیلی بزرگ می شوند.
 • تایگر بارب : به خوردن باله ها و دم های ماهی ها معروفند.
 • شارک سیاه دم قرمز : اغلب رفتار پرخاشگرانه داشته و قلمرو طلبند.
 • گلدفیش : در آب ضایعات زیادی تولید کرده و خیلی راحت آب را کثیف می کنند و نگهداری آن ها معمولاً توصیه نمی شود.

برای جلوگیری از تمام این مسائل به ویژه رفتار پرخاشگرانه، بهتر آن است که ماهی ها در تانک های بزرگ (۳۰ گالن به بالا) نگهداری شوند و تمرین مراقبت شدید و اقدام سریع برای جداکردن ماهی های کوچک و بیمار داشته باشید.


نویسنده مطلب alireza.asghrnasab
  حراج فوق العاده ماهی در ماهی پت
  تا
  %50
  + ارسال رایگان بالای 150هزارتومان
  تحویل فوری تهران و شهرستان
  بزن بریم!