کدام سیستم فیلتراسیون مناسب است؟

مهمترین قطعه اکواریوم سیستم فیلتراسیون است که به اعتقاد بسیاری حکم قلب تپنده اکواریوم شما را دارد و مهمترین کار برای راه اندازی یک اکواریوم انتخاب یک فیلتر کارآمد است. در تمامی آکواریوم ها فیلتر اساسی ترین رکن آکواریوم به شمار میرود که علاوه بر شفاف سازی و گرفتن ذرات ریز آب بهترین مکان برای تجمع باکتری های مفید به شمار میرود. سیستم فیلتراسیون همچنین جریان آبی متناسب با تانک شما ایجاد میکند که با این عمل از رشد جلبک ها جلوگیری میشود.

تقریبا در تمام آکواریوم های گیاهی از ۵ نوع سیستم فیلتراسیون میتوان استفاده کرد که ما تمام آنها را با هدف کمک به دوستداران در جهت انتخاب فیلتری متناسب با شرایط تانک و گیاهان به کار رفته مورد بررسی قرار میدهیم.

۱-فیلتر داخلی ((Internal Filter:

فیلتر های داخلی فضای داخلی آکواریوم را اشغال میکنند البته حجم کمی دارند. تمیز کردن پر دردسرشان همیشه با کثیف شدن آکواریوم همراه است و همچنین گردش آب مناسبی نیز ندارند بخصوص برای اکواریوم هایی با حجم بیش از ۲۰۰ لیتر (به دلیل اینکه ورودی و خروجی آنها کنار هم است). از جمله محاسن فیلترهای داخلی میتوان به ارزان بودن و در دسترس بودن آنها اشاره کرد؛ همچنین در مواردی که امکان استفاده از سایر فیلترها وجود ندارد به علت محدودیت در فضا فیلتر داخلی بهترین گزینه میباشد.

۲-تاپ فیلتر(Top Filter):

تاپ فیلتر دارای حجم بیشتری نسبت به فیلتر داخلی میباشد و میتوان در آن از مدیاهای مختلفی (متریال هایی برای بالا بردن کیفیت آب از قبیل سرامیک که به خاطر تخلخل بالایی که دارد فضای لازم را برای تکثیر باکتری های مفید فراهم میکند) استفاده کرد ولی فضای زیادی در بالای آکواریوم اشغال میکند که جلوی نوردهی را گرفته و اصولا برای دوستداران اکواریوم های گیاهی در زمان هرس و سیفون کردن مزاحمت ایجاد میکند همچنین در بیشتر موارد پس از مدت زمان کمی آب بدون عبور از مدیاها به علت عدم فعالیت این فیلتر تحت فشار از داخل فیلتر سرازیر میشود. بنابراین در مجموع به نظر بنده این نوع فیلتر کارایی کمتری نسبت به سایر فیلترها دارد مگر در مواردی خواص.

 ۳-فیلتر هنگ آن(Hang-on Filter) :

فیلر هنگ آن به آکواریوم چهره زیبایی میبخشد، تمیز کردن آن راحتتر از فیلترهای داخلی میباشد و همچنین نظافت آنها با آلوده شدن آب همراه نیست. توانایی نصب اسکیمر بر روی آنها و عدم اشغال فضای زیاد در تانک های کوچک فیلترهای اویخته یا هنگ ان را به انتخابی مناسب برای تانکهای کوچک تبدیل میکند اما در مواردی که به نظر بنده حجم تانک بیش از ۵۰ لیتر است استفاده از آنها توصیه نمیشود.

 ۴-سیستم سامپ(Sump System) :

سیستم سامپ دارای محفظه بزرگی میباشد و جریان و گردش آب مناسبی را فراهم میکند ولی باعث هدر رفت سیستم کربن دی اکسید میشود و همچنین تمیز کردن پر دردسری نیز دارد؛ بعلاوه به دلیل آلودگی صوتی زیاد، ایجاد رطوبت و مصرف زیاد انرژی در مجموع جز در مواردی خاص استفاده از سامپ در اکواریوم های گیاهی توصیه نمیشود.

۵-فیلتر سطلی (Canister Filter):

دارای فضای مناسب است و جریان آب بسیار مناسبی ایجاد میکند. فضایی از آکواریوم را اشغال نمیکند و تمیز کردن فیلتر بسیار راحت است همچنین قابلیت اتصال قطعات جانبی از قبیل اسکیمر، (به ورودی فیلتر داخل آکواریوم نصب میشود که هم از قسمت زیرین آکواریوم و هم از سطح آبگیری میکند)


نویسنده مطلب hamid
  حراج فوق العاده ماهی در ماهی پت
  تا
  %50
  + ارسال رایگان بالای 150هزارتومان
  تحویل فوری تهران و شهرستان
  بزن بریم!